Klub Głowacz

Mistrzostwa Klubu 2020

XXVII Spinningowo-Muchowe Mistrzostwa Klubu odbyły się w niedzielę 7 czerwca 2020 roku. Do tej pory Mistrzostwa były rozgrywane w kwietniu lub maju, jednak pandemia "zamieszała" w tradycyjnym terminie. Wydawało się, że w tym roku warunki połowów nie są zbyt  korzystne, ze względu na niskie stany wody w naszych rzeczkach oraz trwające od partu dni opady atmosferyczne. Mimo przeciwności losu na wyznaczone miejsce zbiórki przy kościele pielgrzymkowym w Krośnie koło Ornety stawiło się, aż dwunastu Klubowiczów. Po krótkim przywitaniu i minutą ciszy z okazji rocznicy śmierci Leszka Jarosza, naszego dawnego kolegi klubowego (o czym przypomniał Kol. Roman Tokarski, Kronikarz Klubu) - dokonano losowania odcinków rzeki Drwęca Warmińska na jej fragmencie powyżej Ornety. Od paru już lat sztywne zasady rozgrywania naszych Zawodów zostały zliberalizowane, żeby załagodzić zmiany wynikające z nieubłaganie uciekającego czasu. Wszyscy kiedyś byli młodzi i wszyscy kiedyś będą starzy. Tą oczywistą oczywistością, można zakończyć ten temat. Na wylosowane odcinki rzeki rozjechaliśmy się w dobranych parach, ale była też możliwość pojedynczego przemieszczania się, oczywiście w granicach łowiska, czyli Drwęcy Warmińskiej. Do godziny około 11,00 padał deszcz, jednak później zaświeciło słońce i tak było już do wieczora. Spotkanie po zakończeniu wędkowania wyznaczyliśmy na godzinę 15,00 w kurnej chacie w Wojnitach. Po przybyciu wszystkich zawodników okazało się, że złowiono dwanaście wymiarowych pstrągów potokowych od 31 cm do 45 cm, które po zmierzeniu natychmiast wróciły do wody. Największego pstrąga o długości 45 cm złowił Kol. Adrian Nowicki . Pierwsze miejsce zajął Kol. Robert Kostecki; drugie Kol. Leszek Sawicz; a trzecie Kol. Grzegorz Dacyszyn. Kolejne punktowane miejsca zdobyli Koledzy: Marek Wróbel; Adrian Nowicki; Roman Tokarski; Szymon Kurlenda. Na zakończenie tradycyjnie uraczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami z grilla. Do zobaczenia za rok, ale są też propozycje spotkania pod koniec sezonu pstrągowego, z tym, że zasady wędkowania byłyby poza oficjalnym rozgrywaniem zawodów.
Robert

XXVI MISTRZOSTWA KLUBU „GŁOWACZ”…

Klub Pstrągowy „GŁOWACZ” powstał w 1993 przy Zarządzie Okręgu PZW w Elblągu. Od tego czasu corocznie odbywają się Spinningowo-Muchowe Mistrzostwa Klubu. W tym roku były to już XXVI Mistrzostwa, które rozegrane zostały w niedzielę 26 maja na rzece Drwęca Warmińska. Termin spotkania ze względu na warunki pogodowe był kilka razy przekładany co zapewne miało wpływ na to, iż przyjechało tylko ośmiu członków. Pomimo tak niskiej frekwencji zawody odbyły się. Na wylosowane odcinki rzeki rozjechaliśmy się w parach. Warunki pogodowe dopisywały więc spotkanie po zawodach wyznaczyliśmy na godzinę 14,oo w chacie w Wojnitach. Po przybyciu wszystkich zawodników okazało się, że złowione zostały tylko trzy wymiarowe pstrągi potokowe. Dwa pstrągi długości 40 i 31 cm złowił Mirek Wiśniewski z Elbląga, który tym samym wygrał zawody. Drugie miejsce zajął Robert Kostecki z Pasłęka, który złowił pstrąga 31 cm. Złowione ryby po zmierzeniu natychmiast wróciły do wody, ponieważ zawody rozgrywane były na żywej rybie. Na zakończenie tradycyjnie raczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami z grilla. Do tego dosyć długo trwały opowieści o tych rybach, które zrywały się z woblerów czy też innych blaszek. Kolejne spotkanie klubowiczów i nie tylko odbędzie się 9 czerwca kiedy to rozgrywane będą Muchowe Mistrzostwa Okręgu Elbląg 2019 na rzece Wdzie. Miejmy nadzieję, że frekwencja bardziej dopisze, ponieważ warunkiem rozegrania tych zawodów jest udział co najmniej 10 zawodników. Do zobaczenia nad wodą.
R.Tokarski

Cześć jego pamięci!

XxYLeszek Jarosz (*09 stycznia 1952 Wrocław - † 24 kwiecień 2019 Pasłęk). Z wędkarstwem zetknął się w trakcie wspólnych wypraw, które odbywał w towarzystwie swojego stryja, zapalonego łowcy ryb. Kolejnym etapem poznawania przez niego tajników wędkowania była nauka w Technikum Leśnym w Tucholi. Tam zafascynował się połowem ryb w rzece Brda metodą na tzw. „burą muchę”. Podpatrywał jak miejscowi wędkarze skutecznie łowili ryby na duże brązowo-szare chruściki, które puszczali na delikatnym zestawie po powierzchni wody. Te doświadczenia zaowocowały w późniejszym okresie, kiedy zdecydował się zostać łowcą ryb łososiowatych. Do Klubu Pstrągowego „GŁOWACZ” przy ZO PZW w Elblągu wstąpił w 1996 roku za namową Roberta Kosteckiego, m.in. z którym przez szereg późniejszych lat odbył wiele wypraw. Jedną z pierwszych był wyjazd w dniu 17 czerwca 1997 roku nad Drwęcę Warmińską. Podczas tego wędkowania, 41 cm pstrąg potokowy spektakularnie zaatakował wobler Roberta. To spowodowało, że Leszek zaczął dosłownie trząść się z niesamowitej emocji jaką doznał w trakcie efektownego holu i podbierania ryby. W tym momencie „przepadł” jako łowca salmonidów. Mając nienormowany czas pracy wyjeżdżał na ryby, jak to określał, kiedy „promyk słońca wpadał prze szybę warsztatu samochodowego niosąc  nadzieję sukcesu”. Jako rasowy łowca preferował wyjazdy samotne, ale lubił też wędkowanie w szerszym gronie. Po paru latach spinningowania, zdecydował się na poznanie tajników połowu ryb na muchówkę. Złowił wiele okazałych pstrągów potokowych i lipieni, wędkując nie tylko w wodach górskich Okręgu Elbląskiego, ale w całym pasie północnej Polski. Do każdej wyprawy podchodził z pasją, traktując ją jak święto. Był dobrym spinningistą. Jego najdłuższym pstrągiem potokowym była ryba o długości 64,0 cm, którą złowił w 2006 roku w ukochanej Wałszy. Brał udział w zawodach, ale tylko kameralnych i koleżeńskich, przy tym nie wykazywał żadnych negatywnych emocji, które często niesie rywalizacja i konkurencja. W  klubowym Grand Prix za lata 1993-2018 zajmował wysokie 5 miejsce. Ostatnie 8 lat życia spędził w Norwegii. Ubolewał, że nie może tam realizować się „pstrągowo”. Ten mankament nadrabiał połowami dorszy i makreli ze swojego kutra. Z Leszkiem spotkaliśmy się w lipcu 2018 roku w Norwegii, podczas wędkarskiego wyjazdu klubowego. Już wtedy czuł się źle, ale mimo to dzielnie przemierzał trudne, norweskie łowiska, gdyż zawsze był twardzielem.

Cześć jego pamięci!

Koledzy z Klubu Pstrągowego „GŁOWACZ”

XXV LECIE GŁOWACZA…

 A więc, 25-lecie Klubu mamy już za sobą. To jubileuszowe spotkanie wędkarskie odbyło się nad rzekami Kociewia i Kaszub. W sobotę 25 sierpnia b.r. łowiliśmy w rzece Wierzyca wraz z dopływami. Głównie trafiały się drobne pstrągi potokowe i lipienie. Najdłuższymi złowionymi rybami okazały się: pstrąg (42 cm) i podobnej długości kleń. Pierwszą rybę wyciągnął na spinning Kol. Adrian Nowicki, a drugą Kol. Piotrek Tararuj. Wieczorem w agroturystyce "U Sochy" koło Goręczyna zasiedliśmy przy obficie zastawionym stole, gdzie mile spędziliśmy czas opowiadając sobie historie wędkarskie i żartując. Najważniejsze, że wszystko odbyło się przy spożyciu symbolicznej ilości niskoalkoholowych napojów. W niedzielę rześko zerwaliśmy się rano na nogi, żeby usiąść przy smacznym śniadaniu. Humor nadal nie opuszczał uczestników spotkania. Rozegraliśmy nawet mikro turniej tenisa ziemnego, który zdecydowanie wygrał Kol. Piotr Polakowski. Było widać, że tuż przed musiał odbyć solidny trening. I znowu nad wodę. Można było zauważyć, że wszyscy, aż rwali się do wędkowania. Wybraliśmy rzekę Radunia koło Kiełpina Kartuskiego, powyżej rezerwatu. Część z kolegów udzieliła na łączce przy moście pokazu rzutów suchą muchą, a część udała się na wędkowanie. Złowiono niestety tylko drobne pstrągi. Najdłuższego, tj. ponad 30-centymetrowego "potoka" miał na kiju Kol. Adrian, ale po krótkiej walce ryba zerwała się. Zadowoleni wróciliśmy do domów. Do zobaczenia na 26-leciu.

FOTORELACJA

 

XXV MISTRZOSTWA KLUBU…

01 MK 2018 10Tegoroczne, XXV już Spinningowo Muchowe Mistrzostwa Klubu 2018 odbyły się w sobotę 5 maja. Do tej pory mistrzostwa były rozgrywane na początku kwietnia, jednak w tym roku warunki pogodowe spowodowały, że w rzekach płynęła brudna i wysoka woda co spowodowało, że zawody rozegrane zostały dopiero w maju. Wyznaczenie terminu spotkania w sobotę było zapewne przyczyną bardzo małej liczby uczestników, ponieważ przyjechało jedynie sześciu członków klubu. Zapewne większość w tym dniu pracowała i nie mieli możliwości wzięciu udziału. Pomimo tak niskiej frekwencji zawody odbyły się. Na wylosowane odcinki rzeki rozjechaliśmy się pojedynczo. Warunki pogodowe dopisywały więc spotkanie po zawodach wyznaczyliśmy na godzinę 14,3o w chacie w Wojnitach. Po przybyciu wszystkich zawodników okazało się, że złowione zostały tylko dwa wymiarowe pstrągi potokowe. Największego pstrąga długości 56 cm ( waga 2,10 kg ) złowił Robert Kostecki, który tym samym zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Adrian Nowicki pstrągiem długości 35 cm. Na zakończenie tradycyjnie raczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami z grilla. Do tego dosyć długo trwały opowieści o tych rybach, które zrywały się z woblerów czy też innych blaszek. Kolejne spotkanie klubowiczów i nie tylko odbędzie się 10 czerwca kiedy to rozgrywane będą Muchowe Mistrzostwa Okręgu Elbląg na Wdzie. Miejmy nadzieję, że frekwencja bardziej dopisze, ponieważ warunkiem rozegrania tych zawodów jest udział co najmniej 10 zawodników.
R.Tokarski

Adres kola

 

Polski Związek Wędkarski koło nr 14 w Paslęku

14-400 Pasłęk ul. Chrobrego 7 ( Ratusz Miejski)
Nr konta:  Braniewsko Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku
98 8313 0009 0000 9191 2000 0010

Logowanie

On-line

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Dziś 4

Miesiąc 123

Od początku 485270