016Chodząc ze spinningiem brzegami rzeczek, kanałów czy innych zbiorników wodnych bardzo często napotykam pozostawione przez wędkarzy śmieci, o których już wiele razy pisałem. Plastykowe pudełka po rabach, opakowania foliowe po różnych zanętach, opakowania po przynętach do spinningowania i wiele butelek PCV czy szklanych po różnych napojach. Najgorsze to jest pozostawianie rozciągniętych czy też poplątanych żyłek zerwanych z zestawów. Wędkarze, którym poplątała się żyłka nie próbują jej rozplatać tylko odcinają i pozostawiają na brzegu. Wydawać by się mogło, że to tylko cieniutka żyłka. Nie myślą o tym, że pozostawiają śmiertelne niekiedy pułapki dla ptaków czy małych zwierząt żyjących nad wodą. Nie dalej jak wczoraj chodząc ze spinningiem nad rzeką Balewką znalazłem w trawie przy stanowisku wędkarskim szamocącego się czarnego ptaka.

Był to szpak zaplątany właśnie w pozostawioną poplątaną żyłkę częściowo nawiniętą na szpuli. Kiedy wziąłem szpaka do ręki zobaczyłem, że oprócz zaplatanych skrzydeł żyłka wystaje też z jego dzioba. Próbowałem ją wyciągnąć, lecz była zbyt głęboko połknięta. Delikatnie nożem odciąłem wystającą żyłkę jak najbliżej przełyku i wypuściłem ptaka na wolność. Tym razem ptak miał szczęście, że natrafiłem na niego zanim się udusił. Tylko bezmyślność wędkarzy może spowodować nieodwracalne w skutkach zagrożenie dla ptaków i zwierząt. Kilka lat temu z podobnych tarapatów uwolniłem młodą rybitwę, którą znalazłem nad rzeką Dzierzgonką przy j. Drużno. Czy naprawdę tak trudno i ciężko jest zabrać poplątane żyłki z łowiska i wyrzucić w odpowiednie miejsce? Przecież w ten sposób sami niszczymy tak piękną przyrodę.
R.Tokarski

 

016  013  017

Adres kola

 

Polski Związek Wędkarski koło nr 14 w Paslęku

14-400 Pasłęk ul. Chrobrego 7 ( Ratusz Miejski)
Nr konta:  Braniewsko Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku
98 8313 0009 0000 9191 2000 0010

Logowanie

On-line

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Dziś 15

Miesiąc 855

Od początku 515915