Muszkarstwo jeziorowe

1
Wiele osób wogóle nie wyobraża sobie łowienia na muchę w wodzie stojącej, uznając je za mało atrakcyjne.  Zwłaszcza łowienie takich ryb jak: wzdręga, płoć, czy okoń, wydaje im się mało kuszące. Twierdzą, że do połowu tych gatunków ryb istnieją metody dużo bardziej skuteczne . Chociażby, lepiej biorą na przysłowiowe robaki lub spinning. Myślę, że sporo osób byłoby zadziwionych skutecznością sztucznej muchy, a i względy praktyczne (niedogodności związane z przygotowaniem i przechowywaniem naturalnych przynęt i zanęt) nakłaniają do spróbowania metody muchowej. Wielokrotnie moje wyniki były nie gorsze od wędkarzy spławikowych, bądź gruntowych. A jeśli chodzi o wzdręgę, uważam że nie ma skuteczniejszej i przyjemniejszej metody połowu tej ryby. Wreszcie, pomijając jej skuteczność, sama finezja łowienia, doskonalenie techniki w celu wykonywania dalekich rzutów i możliwość przechytrzenia ryby na sztucznego owada, daje nam dużo frajdy.
2 34

Okoń i płocie złowione na sztuczną muchę w jeziorze. Jedynym czynnikiem, który niestety ogranicza nas w połowach muchowych  w wodzie stojącej, jest dostęp do sprzętu pływającego. Machanie sznurem muchowym w trzcinach zostawmy dla masochistów.  Na szczęcie w pobliskiej „Krainie Jezior” jest kilka ośrodków, gdzie można coś wypożyczyć. Nawet rower wodny jest tu niezłym rozwiązaniem.5
 
Łowienie z belly boatów jest coraz bardziej popularne. Osobiście łowię z belly boata i pływadła własnej konstrukcji, rzadziej z łódki. Ceny belly boatów nie są już takie wysokie jak kilka lat temu, a możliwości mobilne i wygoda łowienia z tego sprzętu są nie do przecenienia.
Muchy
Jako, że niniejszy tekst jest kontynuacją wcześniejszych moich artykułów o sztucznych muchach, pójdę dalej tym tropem  i przedstawię najskuteczniejsze muchy jeziorowe.
6
Damselfly nymph -  z mosiężnymi oczami u góry z; na dole z plastikowymi oczami. Jest  to bardzo skuteczna i moja ulubiona mucha jeziorowa. Imituje larwę ważki równoskrzydłej (np. popularna „Świtezianka”). Sprawdza się w większości sytuacji, zarówno w wersji realistycznej jak i prostego „puchowca”.  Mucha
skuteczna praktycznie cały sezon, najbardziej latem w czasie masowych wędrówek larw w stronę brzegu w celu przeobrażenia.7

Olive damsel minilure. Mucha ta potrafi skusić większość gatunków ryb. Częstym przyłowem są szczupaki. 8
9Wymiarowy szczupak złowiony na Damselfly nymph.10Buzzer -To  imitacja poczwarki ochotki, skuteczna przede wszystkim  wczesną wiosną. Gdy temperatura wody osiągnie 8-9oC ochotki zaczynają masowo przepoczwarzać się. Pojawienie się milionów poczwarek w toni potrafi pobudzić do żerowania, nawet duże szczupaki.  Niestety, pogoda w tym okresie nas nie rozpieszcza i rzadko udaje się trafić w dobry czas.

 

 10aCaddis pupa - Wyloty chruścików zaczynają się w maju i trwają najczęściej do końca czerwca.  W okresie tym mucha ta jest najbardziej skuteczna, zwłaszcza wieczorami. (Tungsten beads caddis pupa).

Imitacja narybku - Streamery i mokre muchy imitujące narybek są przeze mnie stosowane głównie latem, po zaobserwowaniu żerowania okoni na drobnych rybkach. 121314

 

Imitacje jętek -Zarówno nimfy, mokre, oraz suche muchy imitujące małe jętki potrafią być bardzo skuteczne i to praktycznie cały sezon. Zwłaszcza, jeśli zauważymy wyloty lub składanie jaj przez  te  owady. Osobiście najczęściej stosuję nieco obciążone nimfy, spidery lub emergery .

15Pijawki - Mucha skuteczna praktycznie przez cały sezon. Po pijawkę często sięgam przy silniejszym wietrze, gdy wolne prowadzenie  imitacji drobnych owadów jest praktycznie niemożliwe.

 

 

 

16Chruściki -(Mallard CDC caddis) Miłośnikom połowu na suchą muchę polecam chrusta wykonanego z CDC (pióra kuprowe kaczki krzyżówki). Mucha skuteczna, praktycznie od maja do końca sezonu, zwłaszcza wieczorami. Na koniec dodam że łowienie na muchę w jeziorze jest ciekawą alternatywą dla muszkarzy łowiących w rzekach pstrągi i lipienie. Pozwala ograniczyć, choć na trochę, presję na wspomniane gatunki, których populacja w naszych rzekach jest obecnie na niskim poziomie.

Marcin Piaskowski
Adres kola

 

Polski Związek Wędkarski koło nr 14 w Paslęku

14-400 Pasłęk ul. Chrobrego 7 ( Ratusz Miejski)
Nr konta:  Braniewsko Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku
98 8313 0009 0000 9191 2000 0010

Logowanie

On-line

Odwiedza nas 468 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Dziś 54

Miesiąc 1121

Od początku 517187