Łowiska pstrągowo-lipieniowe - Błędzianka...

P1020206Łowiska pstrągowo-lipieniowe Polski północno-wschodniej (cz. III) (uzupełnienie do Informatora Wód Krainy Pstrąga i Lipienia).
Błędzianka (ros. Krasnaja) ma długość ok. 80 km, w tym po stronie polskiej 25 km. Wypływa z jeziora Wersele koło wsi Prawy Las na Suwalszczyźnie. Stoki doliny Błędzianki dochodzą do 30-60 m. Przełomowy odcinek zawiera się pomiędzy Maciejowiętami a Będziszewem. Duży spadek nadaje Błędziance charakter rzeki górskiej, podkreślany przez liczne głazy leżące w jej nurcie. Dopływami Błędzianki są Bludzia i piękna, dzika, meandrująca wzdłuż granicy Żytkiejmska Struga.
Do wyprawy nad Błędziankę zainspirował mnie pierwszy artykuł Mariana Paruzela („WW”, maj 1976 rok) opisujący walory wędkarskie tej rzeki. W tamtych czasach był to jeszcze dosyć rybny i okazały potok. Pamiętam, że podczas tego wypadu, odbytego wraz ze swoim ojcem, złowiłem największego potokowca o długości 35 cm. Ponad 20 lat później trafiłem nad Błędziankę ponownie, tym razem z Kol. Leszkiem Jaroszem. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, na parokilometrowym odcinku rzeki powyżej mostku przy granicy, złowiliśmy kilka 30-31 cm pstrągów potokowych, ale było też spotkanie z dwoma 40-takami. W 2002 roku Marian Paruzel opisał Błędziankę i Bludzię raz jeszcze w „Wiadomościach Wędkarskich”, określając pogłowie pstrąga potokowego jako średnie. Tegoroczne doniesienia internautów, pochodzące z forum www.flyfishing.pl, nie napawają optymizmem. W Błędziance i Bludzi podobno żyją obecnie pojedyncze pstrągi i lipienie, co tłumaczone jest drastycznym spadkiem poziomu wody.

P1030325Moi starsi koledzy z Wydziału Rybactwa i Ochrony Wód, od blisko trzydziestu lat organizują rokrocznie nad Błędzianką zawody koleżeńskie. Były dla nich lata obfitujące w ryby, były i mizerne, ale zawsze coś się działo. Wiem jedno. Tego typu potoki wymagają specyficznej filozofii wędkowania. Wędkarz wychowany i łowiący w średnich i dużych ciekach, na „siurkach” bardzo szybko zniechęca się. Niemniej, chociaż raz warto odwiedzić tę legendę rzek pstrągowych Polski północno-wschodniej.
Robert Kostecki

Adres kola

 

Polski Związek Wędkarski koło nr 14 w Paslęku

14-400 Pasłęk ul. Chrobrego 7 ( Ratusz Miejski)
Nr konta:  Braniewsko Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku
98 8313 0009 0000 9191 2000 0010

Logowanie

On-line

Odwiedza nas 212 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Dziś 4

Miesiąc 739

Od początku 491122